Направо към съдържанието

Лондонска конвенция от 1871 година

От Уикиизточник
Лондонска конвенция от 13 март 1871 година
(превод)[1]

Членове 11, 13 и 14 на Парижкия договор от 30 март 1856 година, както и специалната конвенция, сключена между Високата Порта и Русия и приложена към споменатия член 14, се отменят и се заменят със следващия член.

Затварянето на Дарданелския и Босфорския пролив, както беше установено с отделната конвенция от 30 март 1856 година, запазва своята сила с право, предоставено на негово императорско величество султана, да отваря споменатите проливи в мирно време за военните кораби на приятелски и съюзни държави, в случай когато Високата Порта намери това за необходимо, за да осигури изпълнението на постановленията на Парижкия договор от 30 март 1856 година.

Черно море остава както преди открито за търговския флот на всички държави.

Учредената по силата на член 14 от Парижкия договор от 30 март 1856 година комисия, в която всяка от подписалите договора държави има свой представител и на която е поръчано да определя и изпълнява необходимите работи, като се започне от Исакча, за де се очистят устията на Дунава, както и най-близките части на Черно море от пясък и други заграждащи ги препятствия и с това да постави тази част от реката и означените части от морето в най-добри условия за корабоплаване, се запазва в настоящия си състав. Времето за съществуването на тази комисия се установява на 12 години, като се брои от 24 април 1871 година…

Крайбрежните държави, съседни с онази част на Дунаво, където праговете и Железните Врата пречат на корабоплаването, си запазват правото да се споразумеят относно начините за отстраняване на тези препятствия; от своя страна високодоговарящите страни им признават правото да вземат временни такси от търговските кораби от всички националности и да се ползват за в бъдеще от тях до пълното погасяване на направения дълг за изпълнение на работите; те обявяват член 15 от Парижкия договор за неприложим към тази част от реката за времето, което е необходимо за погасяване на споменатия дълг.


Високодоговарящите страни отново потвърждават всички постановления на договора от 30 март 1856 година, както и неговите приложения, които не са отменени или изменени с настоящия договор.

Бележки

[редактиране]
  1. Pierre Albin (1912), "TRAITÉ de LONDRES (13 mars 1871)" ,Les grands traités politiques. Recueil des principaux textes diplomatique depuis 1815 jusqu'à nos jours, Paris: F.Alcan, p. 183--185; Слава Стефанова (1958), Международни актове и договори (1648-1918), София: Държавно издателство "Наука и изкуство", стр. 112.