Ейбрахам Линкълн: Чернова на реч 1857–1858
Облик
Из чернова на реч от дек. 1857 или май 1858 г. Автор: Ейбрахам Линкълн |
Откъсът засяга темата за самоопределението и самоуправлението. |
- Да, и аз вярвам в самоуправлението такова, каквото го разбирам, но не споделям разбирането на един човек да има привилегията да направи друг човек роб или да го държи в положението на роб като част от едно самоуправление. Да наричаме това така, според мен е направо абсурдно и смешно. Аз държа всички, съставляващи нацията, да предприемат каквото искат по всички въпроси, засягащи цялата нация, а онези, които съставляват дадена, част да правят каквото решат, по всички въпроси, които не засягат никоя друга част, а пък всеки индивид да постъпва, както желае, по всички въпроси, които не засягат никого другиго. Това е принципът. Разбира се, аз съм съгласен с всяко изключение, превърнато в необходимост от Конституцията или от действителното положение на нещата. Но нито принципът, нито изключението биха допуснали неограниченото разпространение на човешкото робство.
- "Никой дом, разделен против себе си, няма да устои." [1] Аз не вярвам, че едно управление може да понесе да бъде наполовина робско, а наполовина – свободно. Изразих това убеждение преди година и впоследствие развитието на нещата го потвърди. Не очаквам Съюзът[2] да се разпусне. Не очаквам домът да не устои, но очаквам той да спре да бъде разделен. Изцяло ще стане или едното, или другото. Или противниците на робството ще преустановят по-нататъшното му разпространение и ще го насочат по пътя на цялостното му унищожение, или пък неговите застъпници ще го поставят на преден план, за да стане то законно във всички щати – били те стари или нови. Нима се съмнявате в това? Проучете решението по делото Дред Скот[3] и ще видите колко малко остава да бъде направено дори сега. Решението може да бъде сведено до три твърдения.
- Първото е, че един негър не може да бъде гражданин. Това твърдение се изтъква, за да бъде лишен негърът при всяко положение от възможността да използва клаузата в Конституцията на Съединените щати, според която "гражданите на отделния щат се ползват от всички привилегии и предимства, от които се ползват и гражданите на няколко щата".
- Второто твърдение е, че Конституцията на Съединените щати защитава робството като вид собственост на всички територии на САЩ, така че нито Конгресът, нито населението на териториите, нито дори каквато и да е друга власт може да го забрани преди създаването на конституциите на отделните щати.
- Това твърдение се изтъква, за да може териториите безпрепятствено да бъдат напълнени с роби преди създаването на щатските конституции, за да се попречи на идеята за свободни от робство щати и за да се увеличат шансовете за приемане на конституции, позволяващи робството.
- Според третото твърдение преднамереното завеждане на Дред Скот в Илинойс от неговия господар, където той е държан дълго време като роб, не довежда до неговата еманципация – не го прави свободен.
- Това твърдение се формулира не с цел да бъде незабавно изтъкнато. Но ако с него мълчаливо се съгласят за известно време, после ще стигнат и до логическото заключение, че онова, което господарят на Дред Скот законно е направил с Дред в свободния щат Илинойс, може законно да бъде направено от всеки друг господар с някой друг или със стотиците други роби в Илинойс, или в който и да е друг свободен щат. В помощ на всичко това и действаща редом с него е доктрината Небраска[4], която да просвети и моделира общественото мнение "да не обръща внимание дали се гласува "за" или "против" робството". Поне общественото мнение на Севера трябва изобщо да престане да обръща на това каквото и да е внимание. Докато общественото мнение на Юга може без проблем да го продължи да му обръща внимание колкото си иска.
- Приветстване или отхвърляне, съгласие или несъгласие дали това ще бъде изцяло една робска нация – ето въпросът пред нас. Всичко, което се случи, всяка лека промяна в сцената или в действащите лица само разчиства струпващия се боклук, сгъстява и консолидира противопоставящите се страни и все повече, и все по-ясно ги изправя една срещу друга. Предстои тежък конфликт и борбата ще все води от тези, за които резултатът е от значение, а не от онези, на които им е все едно; от хората, които са "за", и хората, които са "против" едно легализирано национално робство. Съвместната атака на небраскизма и дредскотизма трябва да бъде отхвърлена и отблъсната докрай. Измамният "плащ" на самоуправлението, с който искат да се защитят и да украсят "всички злодейства вкупом", трябва да бъде смъкнат от неговото омразно туловище. Тази подигравка със съдебните решения, това оклеветяване и профанизиране на почитаните личности и на святата история на републиканска Америка трябва да бъде отхвърлено и зачеркнато от регламента на властта.
- За да спечели правото дело, са необходими не окървавени куршуми, а мирно дадени гласове. Благодарение на нашата добра стара Конституция и съответстващата й организация е нужно само това. Необходимо е само всеки разсъждаващ правилно човек да отиде до урните и без страх или предразсъдъци да гласува така, както той смята.
- Бележки
- ↑ Евангелие от Матея, 12:25. Бел.прев.
- ↑ Съюза е названието на федералното правителство на САЩ, подкрепяно от 23-те щата, не участвали в опита за отцепване, направен от 11-те щата, съставили Конфедерацията. Бел.прев.
- ↑ Делото Дред Скот срещу Санфорд (Dred Scott v. Sandford) от 1857 е заведено от афро-американския роб Дред Скот с настояване, че щом господарят му Санфорд го е довел в щат с неробско законодателство, той трябва да се счита за свободен и да получи граждански права. По това дело Върховният съд на САЩ постановява, че афро-американците, независимо роби или свободни, не могат да се считат за американски граждани и не могат да се обръщат към федерален съд, което означава, че федералното правителство няма власт да регулира робството в новоприсъединените щати. Бел.цит.
- ↑ Става дума за Закона Канзас-Небраска от 1854 г., създал териториите на щатите Канзас и Небраска (the Kansas–Nebraska Act), отхвърлящ Компромиса за Мисури (the Missouri Compromise), според който заселниците с гласуване да определят искат ли робство или не. Бел.прев.
- Източник
- Из сборника "Моята представа за демокрацията", Ейбрахам Линкълн, превод: Огняна Иванова, ИК "Стигмати", София, 2009, с.78-81
Това произведение е oбществено достояние в България, САЩ и всички други страни с времетраене на авторското право 100 години след смъртта на автора или по-малко. |