Направо към съдържанието

Договор за помирение между Царство България и Съединените американски щати от 1929 година

От Уикиизточник
Договор за помирение между Царство България и Съединените американски щати от 1929 година[1][2]
(превод)


Преамбюл
[редактиране]

Негово Величество Царят на Българите и Президентът на Съединените американски щати,

Желаейки да укрепят приятелските връзки, които съществуват между техните две страни и също така да насърчат каузата на мира, решиха да сключат договор за тази цел, като назначиха съответно за свой пълномощници,

Негово Величество Царят на Българите:

Господин Симеон Радев, Негов Извънреден Пратеник и Пълномощен Министър при Правителството на Съединените американски щати, и

Президентът на Съединените американски щати:

Господин Франк Б. Келог, Държавен Секретар на Съединените американски щати;

Които след като размениха своите пълномощия, намерени в надлежна форма, се съгласиха върху следните членове:

Всички спорове, които възникнат между правителството на Съединените американски щати и правителството на България, независимо от тяхното естество, когато не са могли да бъдат уредени по дипломатически път и високодоговарящите страни нямат достъп до правораздаване от компетентен съд, ще бъдат представени за разследване и доклад на постоянна международна комисия, която ще бъде учредена по начин, предписан в следващия член. Те се договорят да не обявяват война или да не започват вражески действия по време на такова разследване и преди да е представен доклада.


Международната комисия ще се състои от пет члена, които ще бъдат назначени по следния начин: по един член ще бъде избран от всяка страна от съответното правителство; по един член ще бъде избран от всяко правителство от която и да трета страна; петият член ще бъде избран с общо споразумение на двете правителства, като ще се смята, че той няма да бъде гражданин или поданик на която и да е от двете страни. Разноските за комисията ще бъдат заплатени от двете правителства по равно.

Международната комисия ще бъде назначена в срок от шест месеца след размяната на ратификации на този договор; като свободните места ще бъдат запълвани според начина на първоначалното назначаване.

В случай, че високодоговарящите се страни са пропуснали да решат спора си по дипломатичен път, и ако нямат възможност да се обърнат към компетентен съд, те ще го отнесат веднага до Международната комисия за разследване и доклад. Международната комисия може обаче доброволно с единодушно съгласие да предложи своите услуги, като в такъв случай тя ще уведоми и двете правителства и ще изисква тяхното сътрудничество при разследването.

Високодоговарящите се страни се договарят да предоставят на постоянната международна комисия всички средства и удобства, които са необходими за нейното разследване и доклад.

Докладът на комисията ще бъде изготвен в срок от една година след датата, на която тя ще обяви, че е започнала своето разследване, освен ако високодоговарящите страни с взаимно съгласие ще намалят или ще увеличат този срок. Докладът ще бъде подготвен в три екземпляра, като по един екземпляр ще бъде предоставен на всяко правителство, а трети – ще бъде запазен от комисията за нейните архиви.

Високодоговарящите страни си запазват правото да действат независимо по всеки въпрос на спора, след като бъде представен доклада на комисията.

Настоящият договор ще бъде ратифициран от Президента на Съединените американски щати със съвета и одобрението на Сената на Съединените американски щати, а от България, съгласно с нейните конституционни закони.

Ратификациите ще бъдат разменени във Вашингтон, колкото се може по-скоро, и договорът ще влезе в сила в деня на размяната на ратификациите. Той ще остане след това непрекъснато в сила, докогато не бъде прекъснат от една от договарящите страни с писмено предизвестие от една година.

В потвърждение на всичко това, съответните пълномощници подписаха този договор в два екземпляра и положиха печатите си.

Съставен във Вашингтон на двадесет и първи януари хиляда деветстотин двадесет и девета година.


(п) С. Радев


(п) Ф.Б. Келог

Бележки

[редактиране]
  1. Договорът е подписан във Вашингтон на 21 януари 1929 година. Сенатът на САЩ е дал съгласие за ратификация на 31 януари 1929 година, като договорът е бил ратифициран от Президента на САЩ на 14 януари 1929 година. Царство България ратифицира договора на 2 юли 1929 година. Президентът на САЩ издава прокламация на 2 юли 1919 година. Размяната на ратификациите и извършена във Вашингтон на 22 юли 1929 година, на която дата договорът влиза в сила. Договорът е възобновен след Втората световна война на 8 март 1948 година в съответствие с член 8 на Мирния договор, подписан в Париж на 10 февруари 1947 година.
  2. Treaties and Other International Agreements of the United States 1776-1949 (compiled under the direction of Charles. I. Bevans), Washington, DC: The Department of State, Government Printing Office, volume V, (Afghanistan-Burma), 1970, page 1097