Без тема
Облик
Без тема Автор: Димитър Подвързачов |
Фейлетон |
- Какво положение – да си длъжен да напишеш "нещо", а да нямаш тема!
- Ох, питайте нашия брат, вестникаря.
- Наистина, когато е въпрос за новини – изходът не е толкова мъчен.
- Нашият брат ще поразрови многострадалния си череп и без друго ще издърпа за ръце и нозе някои забутани, изоставени преди седмици като слабосилни данъчни антрефилета, ще ги поизчетка, ще ги поизглади, ще маскира някак мириса им и ще ги тикне като важни злободневни информации.
- "Комисията по определяне язовира на река Скоча е имала вече няколко заседания и е взела необходимите решения."
- Макар че и пред Страшния съд той не би могъл да каже що е язовир и де е река Скоча и дали изобщо е имало някаква комисия.
- "Надлежните власти са се натъкнали на сигурните следи на убийството, извършено лани в центъра на столицата, около скотобойната. Помолени сме в интереса на следствието засега да не даваме никакви сведения по това мистериозно убийство."
- "Ликвидацията на закритите бюра по прехраната върви успешно. От компетентно място ни съобщиха, че няма да мине много време, и тя ще бъде завършена."
- "От сигурен източник узнаваме, че за идния Великден ще бъдат представени мнозина затворници за помилване."
- Четири-пет подобни новини – и ето че все пак сте се отсрамили пред редактора.
- Пък той – ако иска да ги помести, ако не иска – воля му.
- Аз веднъж му бутнах между тях дори шесто, за свое оправдание:
- "Нашият скъпоценен сътрудник г. Х. Х. снощи прекарал докъм разсъмване във важни политически разисквания с талантливия ни коректор г. У. У. в Маловския хан и затова днес не можа да донесе нито едно свястно антрефиле."
- Но понеже редакторът го отблъсна с весело възмущение, аз тутакси му написах набързо още две, подхвърлих ги на масата му и си излязох презрително усмихнат.
- "Приятно ни е да съобщим, че познатият на столичани колониален ангросист Буко Моше, собственик на една импозантна барака в улица "Безименна", се е сгодил завчера за симпатичната госпожица Сара Мордохай, дъщеря на стария и почитан от всички търговец Соломон Мордохай от улица "Мария Луиза", дето държи на тротоара една ръчна кошница със семки и печени яйца. Нашите сърдечни поздравления на младите влюбени сърца!"
- "Нашият високо даровит редактор г. Ц. Ц. Ще даде утре вечер в клуба на журналистите публичен спектакъл с вход в полза на фонда журналистически дом. Уверени сме, че столичани не ще пропуснат случая да се запознаят с изкуството на г. Ц. Ц., който, както е известно, е забележителен виртуоз на покер."
- * * *
- Всичко туй – добре. Но когато боравиш в долните етажи и си в даден случай без тема – работата ти е габровска.
- Ти се усамотяваш последната нощ пред срочния ден в стаята си, издаваш декрет никой да не ти бърка, изведнъж ставаш сериозен до комизъм, взимаш хартия и огромния Кохинор № 1505 1/2 – и започваш.
- Но… какво да започнеш? Ето въпросът!
- Цигарите равнодушно горят една след друга. Сред облак от пушек ти се заглеждаш в огледалото насреща. Гладиш косата си и решаваш, че е уместно да последваш примера на ония храбреци, които пообръсват малко от косата си над челото, за да изглеждат по-гениални.
- Минутите хвърчат безплодно.
- Старият Сивчо те фиксира с мътните си очи, в които четеш приятелско състрадание. После той става, обтяга се сладко и подир известно колебание се покачва на коленете ти.
- Триж блазя на Сивчо. Той не дава пет пари нито за вестника, па било той и Вестник на вестниците, нито за твоето отвратително положение. Той сладострастно примижава, мърка и блаженства.
- Една досадна песен от четири ноти се мотае непрекъснато из главата ти и не те оставя да се съсредоточиш.
- А минутите хвърчат.
- Пак се гледаш продължително в огледалото. Хубав си, няма какво да се каже: един обещан фейлетон не можеш да напишеш! Не те е срам! Какво се усмихваш? Кому се смееш, господине? Би трябвало да плачеш!
- Ба, по-добре отложи плача за утре – когато съобщаваш на редактора, че не си написал нищо, или когато му подаваш ръкописа си.
- Но редакторът не е вчерашен. Той ще рече навярно: крокодилски сълзи.
- Крокодилски сълзи? Мисълта ти палаво се плъзга върху крокодила.
- Крокодилски сълзи?! Ужасно грубо е всъщност, дето хората обиждат така това достопочтено животно. Крокодилът е бележит по своята искреност. Когато реши да глътне някого, той подава цялата си глава над водата и още от един километър настъпва с широко разтворени уста срещу жертвата си. С това той иска да каже:
- – Ето, уважавани господине, вие виждате, че моите намерения спрямо вас са явни. Ако успеете да ми избягате, поне идете там, при вашите, и им кажете как ме обиждат със своето мнение за мене…
- Достатъчно е да се каже "женски сълзи" – това обяснява всичко.
- Очевидно, жената е измислила тая клевета по адрес на крокодила, за диверсия.
- Какво не прави жената – и за диверсия, и без диверсия!
- Астрономите бяха открили неотдавна някакви светлинни знаци, които жителите на Марс, предполага се, ни пращат. Бяха се възрадвали, че може би скоро ще им се удаде да влязат в разговор с марсианите и да ги разпитат как е там животът.
- – Няма какво да разпитвате много – казах на един приятел астроном. – Попитайте само едно: дали и там има жени. Ако ви отговорят, че има – плюйте на Марс, затворете апаратите си и елате аз да ви разправя какъв е там животът.
- Ала всичко туй за жалост съвсем не те избавя от бедата да бъдеш в "трудно положение" и пак обещаното "нещо" да си остава ненаписано.
- А часовете безнадеждно хвърчат.
- Ти напущаш омразното огледало, прогонваш Сивча, отиваш до прозореца и се вторачваш навън – може би в мрака на улицата ще доловиш някоя залутана тема?
- Уви! Там пули очи редакторът, ръкомаха сърдит и се заканва нещо…
- Но ти вече си преуморен и нервозен. С чиста съвест подигаш завивката на леглото си и се мушваш под нея, мърморейки:
- – Дявол да вземе и редактора, и читателя, и тебе! Но и това проклето електричество си го бива: други път ще вземе да угасне тъкмо когато най-много ми трябва, а сега има намерение, както се вижда, да свети цяла нощ…
- Източник
- Димитър Подвързачов: Фейлетони на сайта на Znam.bg
Това произведение е oбществено достояние в България, САЩ и всички други страни с времетраене на авторското право 100 години след смъртта на автора или по-малко. |