Писма на Петко Рачев Славейков по унията в Македония през 1874 г. № 1 (2 дек. 1873, Цариград)
Облик
Писмo по унията в Македония – № 1 Автор: Петко Славейков |
Писмото е написано в Цариград на 2 декември 1873 г. |
- Ваше Блаженство,
- Претоварен от работа и вдаден само на това, как да поправя толкоз зле разстроеното си положение, аз не съм могъл от някое време насам да намеря време да дойда до Ортакьой и снощи даже, като бях тръгнал, принудих се да се върна и да остана и сега да Ви пиша, ако обичате да ми пратите копие от протестът[1] на новите наши протести и ако ми позволявате, да го повшуточа[2], защото се научавам, че го са дали Найденову[3] да го обнародва. Разумява се, че ако би по-напред от обнародванието му в „Право” да поговоря нещо, аз няма да взема от текстът му, а само от смисълът му ще се ползувам. Аз мисля, че не ще да е зле; но то остава на волята на Ваше Блаженство.
- При това позволете ми за всякога искрено да Ви изкажа своите убеждения за течението на днешните работи, че доколкото слабите ми умствени сили ми позволяват да проникна в работите, аз одобрявам напълно днешното направление, което им дадохте и ако гласът ми би послужил за насърдчавание в следованието на туй направление, Вий го имате, съдружен с уверението, че за сега този е спасителният за народа ни път и че дотам, додето виждам, че го приемате, Ваше Блаженство, народът е способен вече и готов да го приеме и няма що да се боите, само дерзост и постоянство. [4]
- Ваше Блаженство,
- Аз зная, че Вий търпите досаждения ако не защото явно сте ме защищавали, а то за това, защото на Ваше Блаженство отдават несполуките си противу мене моите безразсъдни гонители; но и аз нямам кому да се оплача, ако не на Ваше Блаженство. Не пакетозлобствувам, но като пред баща изказвам обидата си. За да икономисваме работите уж, аз приех предложението на дядо Нила[5] да пусна архимандрит Теофила в одаята си за някои ден, а сега се научавам, че се решило на съборът, по предложение на епитропите, да дадат Теофилу одаята ми, а мене да предложат една от дупките, под предлог, че съм имал одаята за деня само, което не е никак тъй, защото аз се отстраних от нея само за ден, за два, доде се настани Теофил другаде, това е итрижка на епитропите, които Ване Блаженство сте узнали на що смерят; аз не гледам на обидата, която ми стави, че без да ми се извести и без да се попитам се постъпва с мене като със съдрано рухо и ме подмятат, не е сега време да се дърляме за таквиз дребни честолюбия, но работата е, че мене ми е действително невъзможно да се подчиня на туй решение. Защото одаята ми треба не само за деня, но още повече за нощя, дето аз ползувам от библиотеката, моята и читалищната, работя за „Читалището,” а тази библиотека няма де да се пренесе и нито може четвъртината ѝ да се побере в дупката. дето ми предлагат и дето от легло само, друго се не сместя, ни малък стол даже да пиша. После и аз по силите си имам сношения с хора и отвън и от тука и няма де да приема ни едното человека; а ето и две недели как не мога да работя в одаята си и „Читалището” е останало назад. Аз мисля, че не ще да е обидно за Негово преподобие да се намери в предлаганата мене стаица, ззщото нито калабалък има, ни работа, ни сношения с хора, а защо на мене се наваля, не зная. На епитропите аз не гледам, а ми е жал за това, дето по незнание на причините, се онеправдавам от ония, от които очаквах покровителство; аз мислех, че и учител да не съм, щях да намеря един ъгъл при черквата, както го намират и толкоз други, а ето, че мене ми отказват и в това, ще кажа, че за да мога да имам прибежище в черква, треба да пожуля прагът на Фенер и тогаз да дойда. До там сме стигнали. Аз се не жалуам противу Ваше Блаженство, защото познавам как стават работите и как е станало и това, но излагам Ви това, за да не взимате моето по невъзможност неподчинение на туй решение като следствие на стропливост и упрямство. Мене ми е по-досадно да Ви правя главоболие за това и по-тежко да се покажа непокорен, отколкото да приема и да се подчиня на туй решение, неправедно наистина, но маловажно и таквоз, което не заслужава да го прави някой маслахат[6]; но работата е, че не ми е възможно.
- Като Ви излагам синовно и с всяка икреност и откровеност това, що се касае до общите работи и до тази частна работа, прося снизхождението Ви за досаждението, що Ви причинявам и оставам завинаги
- На Ваше Блаженство
- преданнейший
- П. Р. Славейков
- Цариград 1873 г., Дек. 2
Източник
[редактиране]- ЦДИА, ф. 1546, оп. I, а.е. 306, л. 1—4. Оригинал. Ръкопис[7]
Бележки
[редактиране]- ↑ През ноември 1873 г. групата на умерените цариградски дейци свиква т.нар. събор на „единадесетте островитяни”, в който влизат и някои от бившите членове на Смесения съвет, като Гаврил Кръстевич, Христо Тъпчилещов и други обществени дейци, привърженици на идеята за компромисна спогодба с Цариградската патриаршия. Решенията на този събор са изложени в особен протест пред турското правителство и Българската екзархия по повод изпращането на епископите Нил Изворов-Смоленски и Доротей Скопски в смесените епархии, с което се нарушавал и ферманът, и екзархийският устав. Протестира се и против издаването на Смесен екзархийски съвет.
- ↑ П. Р. Славейков иска да го осмее (повшуточи) в сп. Шутош, което започнало да излиза от 24 октомври 1873 г. до 25 юли 1874 г. на което той бил редактор до брой 5.
- ↑ Иван Найденов (1834, Казанлък — 1910. Пловдив) — възрожденски деец, учител, публицист, книжовник и читалищен деец, капу-кехая (представител) на Българската екзархия през Високата порта, редактор на сп. Читалище, в. Право (1869—1873) и в. Напредък (1874—1877),излизали в Цариград. Той ратува за самостоятелна българска църква и училище. Славейков и Найденов са в постоянна полемика във вестниците си.
- ↑ Сношенията между П. Р. Славейков и екзарх Антим I не винаги са били добри. През 1872 г. П. Р. Славейков го критикува в отворено писмо заради примиренческото му държание към турската власт и близостта му с представителите на „умерените” в Цариград. През 1873 и 1874 г. Славейков пише и два фейлетона срещу екзарх Антим 1 — „Человек спрямо человеците” и „Подхлъзването”.
- ↑ Нил Д. Изворов, епископ Смоленски, роден в Русе през август 1823 г., протосингел на гръцкия владнкав Русе Синесин, председател на българската община в Русе през 1860 г. Участвувал в Църковно-народния събор като русенски представител: председател на българската църква в Цариград. Ръкоположен за епископ на 8 юли 1873 г. в църквата „Св. Стефан” в Цариград. Изпратен от Българската екзархия в Солун да се справи с унията, той се отрекъл от православието и приел католицизма на 11 април 1674 г., като Кукуш станал негово седалище. По-късно отново се върнал към православието. Неговото преминаване към католицизма може да се обясни само с кариеристичнн подбуди и заради материални облаги. В докладите си до конгрегацията на пропагандата в Рим той непрекъснато напомня за собствената си издръжка. За него обаче патриарх Кирил пише, че „приел унията по родолюбиви подбуди, вярвайки, че така ще може да послужи на българското църковно и народно дело в Македония.
- ↑ маслахат, тур. — работа, дело.
- ↑ За това писмо вж съобщението на И. Пасков и Ц. Билярски, Неизвестно писмо на П. Р. Славейков, Земеделско знаме, бр. 81, 6 април 1979, с. 3.
Авторско право
[редактиране]Това произведение е oбществено достояние в България, САЩ и всички други страни с времетраене на авторското право 100 години след смъртта на автора или по-малко. |